Twitch tasarım çalışması için neden peşin ödeme yapmalıyım?

Yeni bir Twitch Tasarım blog yazısından herkese merhabalar.

Twitch yayıncılığın arttığı bu dönemlerde orta seviyeli bilgisayara sahip olan birçok kişinin yayıncı adayı olduğunu görmekteyim.
Bunu nereden mi biliyorum?
Twitchtasarim.com ‘a gelen yayıncı adayı sayısından 🙂 Ayda 2500’ün üzerinde farklı yayıncı adayı bu siteyi ziyaret etmekte.

Haliyle Twitch piyasasına giren ya da girmek isteyen herkes, önce bir kanala ve bu kanalında bir tasarıma sahip olması gerektiğini biliyor.

Bazı yayıncı adayları, yayınlarım artsın, biraz izlenme ve bağışlar (donate) gelmeye başlasın daha sonra kanalıma yatırım yaparım düşüncesinde. Bazıları ise; bu işi ciddiye alıp henüz yeni başlayan bir yayıncı olmasına rağmen, kanal tasarımına ne kadar önem verirsem o kadar etkileşim yüksek olur bilincinde. Bu yüzden henüz daha ilk yayınına bile başlamadan kanal tasarımını baştan aşağıya hazır hale getiren onlarca yayıncı adayı müşterimi sunabilirim size.

Evet, başarılı bir kanal tasarımı, o kanalın vitrinidir. O vitrin de ne kadar ilgi çekici ve profesyonelce hazırlanırsa ziyaretçisi ve takipçisi çok olur. Kanal tasarımını internette bulduğu ücretsiz ya da uygun fiyatlı hazır paket kanal tasarımlarıyla giydirmiş bir yayıncının izleyici sayısı ile özel tasarım yapılmış bir yayıncının kanal tasarımı hiçbir zaman aynı değildir. Hatta ve hatta gelen bağışların rakımı bile diğerlerine göre daha yüksektir.
Bunu büyük yayıncılar için söylemiyorum. Henüz 1 aylık bir yayıncının 5000 TL bağış aldığına gözlerimle şahit oldum. Sadece takipçi – bağış uyarı görseli ve sesi, izleyicinin hoşuna gittiği için durmadan takipçi ve bağış alan yayıncılara da şahit oldum 🙂

Bu işi ciddi yapacaksanız ve kazanç (meslek) haline getirmek istiyorsanız Twitch kanalınıza yatırım yapın. Yoksa hiç yapmayın.

Sadece Türkiye’den değil, dünyanın birçok ülkesinden tasarım yaptırmak isteyen yayıncılar sitemi ziyaret etmekte ve sipariş vermekteler. Almanya, İngiltere, Belçika, Polonya, Rusya, Arnavutluk vb gibi sayabileceğim çok sayıda ülkede bulunan Twitch yayıncısına kanal tasarımları yaptım.

Peki bu tasarım çalışmasını yaptırırken ödemeyi neden peşin olarak yapmalıyım?

Talep ve sipariş sayısı çok olunca bunları bir iş planı ve sipariş teslim sırasına almam gerekiyordu. Bazı yayıncılar sipariş oluşturduktan sonra farklı nedenlerden ötürü siparişi iptal etmek isteyebiliyor. Bazıları bütçesini denkleştiremiyor, bazıları ertelemek istiyor, bazıları yayıncılıktan vazgeçebiliyor. Bu tarz durumları göz önünde bulundurarak ve çalışma planımda aksamalar olmasın diye en mantıklı çözüm peşin ödeme talep etmek oldu. Yoksa hem emeğimi, hemde diğer yayıncıların hakkını boş yere harcamış oluruz. Benim için ödeme önemli değil, benim için önemli olan yayıncılara sipariş teslim sırası verebilmem. Tamamlanma tarihi verdiğimde o yayıncının işi teslim edilmiş olmalı ki diğer yayıncıların siparişleri aksamasın, yeni gelen siparişlere de bir çalışma takvimi oluşturabileyim.

Şöyle düşünün. Siz siparişinizi verdiniz, ödemenizi de yaptınız. Sizin işinizi bekletip diğer yayıncının işini yapmamı ister misiniz? Cevabınızı duyar gibiyim. HAYIR değil mi? İşte bu yüzden ödemeyi peşin talep ediyorum.

Yoğunluğumdan ötürü, yapmış olduğum tüm Twitch çalışmalarını twitchtasarim.com portfolyosuna bile ekleme fırsatım olmuyor. Bu blog yazısını bile yazmamdaki amaç, bu sorunun çok fazla gelmesinden dolayı 🙂

Ödemeyi yaptım. Çalışmalardan memnun kalmazsam ne oluyor? Param çöpe mi gidiyor?

Bunun cevabı tabi ki HAYIR. Beğenmeme durumunda gerek istenilen çalışmada, gerek tüm çalışmalarda revizyon hakkınız var. Düzenleme talep edebilirsiniz. Ben bu çalışmaları hiç kullanmayacağım siparişimi iptal edelim, para iademi de yapın diyebilirsiniz. Eğer siz de sipariş veriyorsanız, şu an ki sipariş sayısı ve sizin sipariş sayınızı karşılaştırın bakalım kaç yeni yayıncı daha sipariş için sıraya girmiş 🙂

Sizde çalışmanızdan memnun kalacaksınız, buna emin olabilirsiniz. 🙂

Yeniden görüşmek ümidiyle. Sevgiyle kalın.